Przejdź do treści

Używanie irygatora z aparatem ortodontycznym – wszystko, co musisz wiedzieć.

  Używanie irygatora z aparatem ortodontycznym

  Używanie irygatora z aparatem ortodontycznym – wszystko, co musisz wiedzieć.

  Irygator do aparatu ortodontycznego to urządzenie, którego nazwa wielu osobom nic nie mówi. Tymczasem często stanowi podstawowe wyposażenie dla osób noszących aparaty ortodontyczne w celu skorygowania zgryzu. Czym właściwie jest i jak powinno się z niego korzystać? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

  Czym jest irygator?

  Irygator do aparatu ortodontycznego to urządzenie wykorzystujące cienki strumień wody do dokładniejszego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, zapewniając jamie ustnej o wiele bardziej kompleksowe czyszczenie niż standardowe szczotkowanie. Irygator do aparatu ortodontycznego pozwala docierać do trudnodostępnych miejsc, co w przypadku noszenia aparatu ma szczególne znaczenie. Irygator do aparatu ortodontycznego przypomina nieco soniczną szczoteczkę do zębów, z tym że nie jest zwieńczony końcówką ze szczoteczką. Z jego końcówki wydobywa się strumień wody, a jej ciśnienie jest optymalnie dopasowane do potrzeb użytkowników. Urządzenia tego rodzaju mogą być stosowane przez wszystkich, ale są szczególnie zalecane osobom z aparatami ortodontycznymi, wrażliwymi dziąsłami czy też mającym implanty.

  Irygator do aparatu ortodontycznego – jak z niego korzystać?

  Irygator do aparatu ortodontycznego służy do usuwania resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i elementów aparatu, a także czyszczenia języka i dziąseł z wszelkich bakterii. Jego obsługa jest bardzo łatwa. Pierwszym krokiem jest napełnienie zbiorniczka w irygatorze letnią wodą i nałożenie końcówki irygatora. Bardzo ważne jest to, aby jej wielkość była dostosowana do indywidualnych potrzeb, a kwestię tę warto skonsultować ze stomatologiem, ponieważ końcówki standardowe różnią się od tych wykorzystywanych do czyszczenia implantów, mostków czy aparatów ortodontycznych. Przed użyciem irygatora każdorazowo trzeba umieścić końcówkę pod bieżącą wodą i włączyć urządzenie. Następnie należy umieścić końcówkę w ustach i rozpocząć czyszczenie od zębów trzonowych. Czyszczenie każdego zęba powinno zająć około czterech sekund i powinien on być wyczyszczony zgodnie z linią dziąseł z przodu i z tyłu. Po zakończeniu czyszczenia irygator do aparatu ortodontycznego należy dokładnie wypłukać i wyczyścić zbiornik.

  Irygator do aparatu ortodontycznego – kiedy powinno się z niego korzystać?

  Irygator do aparatu ortodontycznego powinien być stosowany tuż przed myciem zębów z wykorzystaniem standardowej szczoteczki i pasty do zębów, a jeśli ktoś korzysta z nici do zębów, to również przed tą czynnością. Dzięki temu resztki jedzenia można usunąć przestrzeni międzyzębowych przed dokładnym czyszczeniem samych zębów. Korzystanie z irygatora zgodnie z zaleceniami pozwala na stosowanie go codziennie i nie jest to w żadnym stopniu niebezpieczne dla zębów, a wręcz przeciwnie. Irygator do aparatu ortodontycznego pozwala na zachowanie jeszcze większej higieny jamy ustnej i likwiduje uczucie dyskomfortu związane z tym, że resztki jedzenia zalegają w najmniej odpowiednich miejscach.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *