Przejdź do treści

Szczoteczka soniczna – jaką wybrać i na co zwrócić uwagę przy zakupie?

  szczoteczka soniczna czy manualna

  Szczoteczka do zębów jest niezbędnym elementem codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów może znacznie polepszyć stan uzębienia i kondycji dziąseł. Jednak należy pamiętać, że regularne mycie zębów, jak również odpowiednia technika jest kluczem do posiadania pięknych i zdrowych zębów. Jeśli zastanawiasz się jaką szczoteczkę soniczną wybrać i na co zwrócić uwagę to dobrze trafiłeś/aś! Podpowiemy jakie parametry są kluczowe przy wyborze szczoteczki sonicznej.

  Jaką wybrać szczoteczkę soniczną?

  Wybór tej odpowiedniej szczoteczki nie należy do najłatwiejszych, dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które na pewno ułatwią podjęcie decyzji. Na samym początku warto zastanowić się: Czy borykasz się z jakimiś problemami dotyczącego uzębienia? A mianowicie, czy są nadwrażliwe, czy może cały czas występują stany zapalne dziąseł, a może występują przebarwienia. Dzięki temu łatwiej będzie dopasować parametry szczoteczki sonicznej do własnych potrzeb. 

  Każdy z modeli szczoteczek sonicznych różnią się między sobą przede wszystkim szybkością, trybami pracy i pojemnością akumulatora, dlatego warto zwrócić na te parametry uwagę. 

  Szybkość szczoteczki sonicznej

  Jest to jeden z najważniejszych parametrów, które wpływają na efektywność szczoteczki przy czyszczeniu zębów. Im więcej ruchów wymiatającym, tym szczoteczka lepiej sobie radzi z usuwaniem płytki nazębnej, przebarwień i powstałych osadów. Warto zatem wybrać modele, których prędkość ruchów pulsacyjnych jest w zakresie od 80 000 do  96 000 ruchów na minutę. Takie parametry znajdują się w szczoteczce sonicznej Smiley Pro. Jednak tutaj należy podkreślić, że tryb najwyższej częstotliwości wymiatania, powinien być używany raz na kilka dni, nie jest on zalecany do codziennego użycia. W przypadku kiedy problemem są wrażliwe zęby i dziąsła to dobrze się sprawdzi szczoteczka, która oferuje do 60 000 drgań na minutę. Taka opcja znajduje się w szczoteczce sonicznej Light.

  Tryb pracy

  Dobra szczoteczka soniczna powinna oferować minimum 3 tryby pracy, które w pełni dostosują się do oczekiwanych potrzeb. Wśród tych najbardziej popularnych trybów wyróżnić można tryb wybielający, delikatny i masujący. Przy wyborze szczoteczki sonicznej warto zwrócić uwagę, iż z czasem potrzeby jamy ustnej mogą ulec zmianie, dlatego lepiej zaopatrzyć się w szczoteczkę soniczną, która posiada różne funkcje. Szczoteczka soniczna Smiley Pro oferuje, aż 5 trybów (oczyszczający, wybielający, polerujący, masujący i delikatny), natomiast szczoteczka soniczna Light posiada 3 najważniejsze tryby pracy.

  Czas pracy szczoteczki

  W większości przypadków standardowy czas pracy szczoteczki to 2-3 tygodnie, jeśli szczotkuje się zęby 2 razy dziennie po 2 minuty. Natomiast są modele, które wystarczy naładować raz na 2 miesiące, co też pozytywnie wpływa na dłuższą żywotność akumulatora. 

  Czy warto zdecydować się na zakup szczoteczki sonicznej?

  Jak najbardziej tak, ale najważniejszym i niezbędnym elementem, aby osiągnąć pożądane efekty jest częstość mycia oraz prawidłowa technika mycia zębów. Dzięki szczoteczce sonicznej opakowanie techniki prawidłowego mycia zębów jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku szczoteczki manualnej, czy też elektrycznej rotacyjnej. Dodatkowo dużym plusem jest to, że szczoteczki soniczne mają wbudowany timing, przez co użytkownik dokładnie wie jak długo powinien myć zęby. Mając szczoteczkę manualną nie ma możliwości osiągnięcia tak dużej liczby ruchów, które osiąga szczoteczka soniczna, a zatym nie jest w stanie tak dokładnie usunąć płytkę nazębną, osady, przebarwienia, jak w przypadku szczoteczki sonicznej. Pierwsze efekty stosowania szczoteczki sonicznej są widoczne już w pierwszych tygodniach.

  Efekty stosowania szczoteczki sonicznej

  • zmniejszczenie płytki nazębnej,
  • znaczna redukcja przebarwień,
  • zwiększona ochrona przed tworzeniem się kamienia nazębnego,
  • zdecydowana poprawa stanu zdrowia dziąseł,
  • wzmocniona ochrona przed próchnicą,
  • dokładne usuwanie płytki nazębnej z miejsc trudno dostępnych jak przestrzenie międzyzębowe, czy też okolice linii dziąseł).

  Dla kogo jest szczoteczka soniczna?

  Szczoteczka soniczna jest polecana dla każdego, ale szczególnie dla osób, które:

  • pragną poprawić higienę jamy ustnej, szczoteczka soniczna chroni przed rozwojem wielu groźnych chorób, jak próchnica, paradontoza,
  • które mają krzywe zęby, małe przestrzenie międzyzębowe – dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii, szczoteczki soniczne są w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc poprzez powstałe mikrobąbelki podczas szczotkowania,
  • posiadają aparaty ortodontyczne,
  • posiadające wypełnienia protetyczne (implanty, mosty, protezy stałe, korony),
  • chorują na paradontozę – szczoteczki soniczne, dzięki delikatnemu trybowi nie uszkadzają dziąseł, a dodatkowo świetnie sobie radzą z usuwaniem płytki nazębnej, a niżeli szczoteczka manualna. Dużym plus em jest wbudowany czujnik soniczny, które uniemożliwia zbyt mocne szczotkowanie zębów, a tym samym podrażnienie dziąseł,
  • posiadają wrażliwe, krwawiące dziąsła,
  • cierpią na nadwrażliwość zębów.
  5/5 - 1 ocen

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *