Przejdź do treści

Irygator, a nić dentystyczna – które z nich lepiej pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł

  irygator a nic dentystyczna

  Irygator, a nić dentystyczna – które z nich lepiej pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł

  Wielu z nas często wydaje się, że szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to wystarczające czynności potrzebne do utrzymania odpowiedniej higieny jamy ustnej. Nic bardziej mylnego. Nawet jeśli zaopatrzymy się w skuteczną szczoteczkę soniczną, może ona nie poradzić sobie z wyjątkowo trudno dostępnymi miejscami. Nawet najlepsza dostępna na rynku szczoteczka potrzebuje pomocy, gdy nie może dotrzeć do ciasnych przestrzeni między zębami, a takie wsparcie zapewniają właśnie nić dentystyczna i irygator. Jednak które z nich wybrać? Czy są równie skuteczne? Jakie są wady i zalety używania nici, a jakie irygatora?  

  Nić dentystyczna – co warto o niej wiedzieć?

  Techniki podobne do nitkowania znane były ludzkości przez wieki. Już starożytni Egipcjanie używali cienkich pasków lnu do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Woskowana nić, jaką znamy dziś, została wynaleziona w 1815 roku, lecz minęło sporo czasu, zanim technika nitkowania stała się powszechna na całym świecie. Nić dentystyczna stanowi niezbędne narzędzie do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Możemy ją znaleźć w wielu różnych wariantach: woskowane, niewoskowane, nylonowe, plastikowe, bawełniane, smakowe, a nawet aromatyzowane. 

  Jakie są zalety korzystania z nici dentystycznej?

  • Skutecznie usuwa płytkę nazębną i zanieczyszczenia z ciasnych przestrzeni między zębami, do których nie docierają szczoteczki do zębów, dzięki czemu pomaga zapobiegać próchnicy zębów i chorobom przyzębia.
  • Dzięki temu, że pomaga usunąć resztki jedzenia i bakterii z ust, pozytywnie wpływa na świeżość oddechu. 
  • Niedroga i powszechnie dostępna. 

  Czy istnieją wady tradycyjnego nitkowania zębów?

  • Może okazać się niewygodne lub bolesne dla osób z nadwrażliwością zębów lub dziąseł.
  • Jeśli stosowane nieprawidłowo, może powodować uszkodzenie dziąseł i prowadzić do ich krwawienia. 
  • Może okazać się trudne w użyciu dla osób o ograniczonej zręczności, np. z chorobami stawów. 
  • Wymaga czasu i cierpliwości, by czynność została wykonana jak należy. 

  Irygator dentystyczny – lepsza alternatywa dla nici?

  Jak widać nić dentystyczna, choć bardzo przydatna, może powodować pewne niedogodności i nie jest dedykowana dla każdego. Dziś często zastępuje się ją irygatorem, urządzeniem wykorzystującym strumień wody pod ciśnieniem do usuwania cząstek jedzenia i płytki nazębnej spomiędzy zębów i wzdłuż linii dziąseł. Istnieje wiele korzyści płynących z używania irygatora i z pewnością jest to najlepsza opcja dla osób, które pragną w pełni zatroszczyć się o zdrowie swojej jamy ustnej. Wśród zalet tego urządzenia warto wymienić:

  • Ochrona i wzmacnianie dziąseł – zmniejsza ryzyko zapalenia dziąseł poprzez wypłukiwanie szkodliwych bakterii i płytki nazębnej, a także pozytywnie wpływa na ich ukrwienie. Regularne używanie irygatora może zmniejszyć ich krwawienie! Idealny dla osób z wrażliwymi dziąsłami. 
  • Niweluje nieprzyjemny zapach z ust, daje cudowne uczucie świeżości.
  • Komfort dla osób z aparatem na zębach, implantami lub mostkami. Szczególnie przydatny do czyszczenia przestrzeni wokół aparatów ortodontycznych, do których nie dociera szczoteczka. 
  • Bezbolesny i bezinwazyjny w użyciu.
  • Może być używany także przez dzieci. 
  • Stosowanie go wymaga mniej czasu od nitkowania, jest także prostszy w obsłudze. 

  Czy irygator może w pełni zastąpić nić dentystyczną?

  Nowoczesne irygatory o wysokiej skuteczności mogą zastąpić codzienne tradycyjne nitkowanie, jednak warto mieć zawsze zapas nici w łazience na wypadek, gdyby część jedzenia zbyt mocno utkwiła pomiędzy zębami. Jeśli nie cierpisz z powodu nadwrażliwych dziąseł i czujesz, że potrzebujesz dodatkowego nitkowania, możesz z powodzeniem używać i nici, i irygatora. Szczoteczka soniczna wraz z irygatorem oraz odpowiednio dobranym płynem do płukania ust zapewnią maksymalną ochronę zębów i dziąseł, a Ty zachowasz piękny i zdrowy uśmiech na bardzo długo. 

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *