Przejdź do treści

Jak dbać o przestrzenie międzyzębowe?

  Jak dbać o Przestrzenie Międzyzębowe

  Jak dbać o przestrzenie międzyzębowe?

  W dzisiejszych czasach świadomość ludzi na temat prawidłowej higieny jamy ustnej wzrasta i większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że samo szczotkowanie zębów to za mało. Szczoteczki nie są bowiem w stanie dotrzeć do trudnodostępnych miejsc takich, jak przestrzenie międzyzębowe. Na szczęście na rynku dostępne są różnorodne produkty i urządzenia, które sprawiają, że zarówno przestrzenie międzyzębowe, jak i język czy dziąsła mogą być utrzymywane w bardzo dobrym stanie. Na które z nich szczególnie warto zwrócić uwagę?

  Przestrzenie międzyzębowe a nić dentystyczna

  Stosowanie nici dentystycznej do czyszczenia przestrzeni między zębami to nie tylko szalenie popularna, ale i dość budżetowa opcja. Przestrzenie międzyzębowe są w tym wypadku czyszczone i pozbawiane resztek jedzenia za pomocą przeciągania między nimi cienkiej nitki. Sposób ten był propagowany już w dziewiętnastym wieku, kiedy to używano nici jedwabnych. Dziś na rynku dostępne są najróżniejsze rodzaje nici, spośród których warto wymienić nici woskowane zapewniające mniejsze tarcie, odświeżające nici miętowe, nici antybakteryjne czy też nici z fluorem, które dodatkowo chronią trudnodostępne miejsca przed rozwojem próchnicy. Ponadto w sklepach można znaleźć nici z wygodnymi uchwytami, jak i nici, które pęcznieją w kontakcie ze śliną i jeszcze dokładniej czyszczą przestrzenie międzyzębowe. Nitkowanie zębów nie jest czynnością trudną ani bolesną, ale z całą pewnością wymaga nieco wprawy. Wystarczy nawinąć nić na palce wskazujące dwóch rąk, a następnie wsunąć ją między zęby i wykonywać ruchy góra-dół lub prawo-lewo, aby usunąć resztki jedzenia. Dzięki temu przestrzenie międzyzębowe będą skuteczniej chronione przed bakteriami i próchnicą.

  Szczoteczki międzyzębowe

  Szczoteczki międzyzębowe, jak sama nazwa wskazuje, są produkowane z myślą o czyszczeniu trudnodostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe. Różnią się rozmiarami, dlatego z powodzeniem można je dostosowywać do indywidualnych potrzeb, i świetnie sprawdzą się do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, ale i do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego. Tego rodzaju szczoteczka składa się z wygodnego uchwytu oraz bardzo cienkiego rdzenia, na którym znajdują się elastyczne włókna. Dzięki swojej elastyczności dostosowują się one do wąskiej przestrzeni, w której są używane, i są w stanie skutecznie usuwać resztki jedzenia oraz płytkę nazębną. Szczoteczki międzyzębowe mogą być stosowane codziennie i powinno się je wymieniać po upływie kilku tygodni, kiedy zaczną tracić swoją pierwotną formę.

  Irygatory do zębów

  Irygatory to niewielkie urządzenia, które pozwalają oczyszczać przestrzenie międzyzębowe za pomocą strumienia wody uwalnianego pod ciśnieniem. Składają się z uchwytu ze zbiornikiem na wodę oraz końcówki umożliwiającej precyzyjne oczyszczanie trudnodostępnych miejsc. Irygatory są bardzo uniwersalne, ponieważ oczyszczają przestrzenie międzyzębowe i język, ale również masują dziąsła, wzmacniając je, i świetnie sprawdzają się w przypadku osób mających aparaty ortodontyczne czy implanty. Wystarczy napełnić zbiornik ciepłą albo letnią wodą i zacząć czyszczenie od zębów trzonowych, myjąc każdy ząb po dwie sekundy z jednej strony.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *