Przejdź do treści

Czy sanitizer UV do szczoteczki do zębów działa?

  sanitizer szczoteczek do zębów

  Chociaż najprostsze szczoteczki do zębów pojawiły się już, bagatela, około 3000 lat temu, a posiadały formę specjalnie wystruganej gałązki, to urządzenie czekała jeszcze bardzo długa droga ewolucji. Starożytni Chińczycy wykonywali już szczoteczki zbliżone wyglądem do naszych, a stąd pomysł dotarł do Europy i Ameryki. Jednak szczoteczka z nylonowym włosiem, której dzisiaj używamy, została wynaleziona dopiero w 1938 roku. Bez względu na to, jak bardzo narzędzie do higieny jamy ustnej ewoluowało na przestrzeni lat, jedna rzecz pozostaje taka sama: szczoteczka do zębów ma “brudną robotę” do wykonania, usuwa z ust płytkę nazębną, resztki pokarmów i wpływa na odświeżenie oddechu. Obecnie jednak istnieje stosunkowo nowe urządzenie, które szybko zyskuje na popularności, niosąc ze sobą obietnicę utrzymania nieco czystszego włosia. Jest to sanitizer UV.

  Czyszczenie zębów brudną szczoteczką = problemy

  Zanim przyjrzymy się bliżej temu pożytecznemu urządzeniu. zacznijmy jednak od przedstawienia zagrożeń, które mogą wyniknąć z czyszczenia zębów brudną szczoteczką.

  Przede wszystkim należy wiedzieć, iż nie wszystkie bakterie występujące na co dzień w jamie ustnej muszą być rzeczywiście szkodliwe. Podobnie jak pozytywne w działaniu bakterie jelitowe, niektóre z nich również mogą przynosić korzyści. Jednak w gigantycznej przewadze występują szkodliwe bakterie jamy ustnej, które pojawiają się między innymi przez niewłaściwe utrzymywanie higieny właśnie poprzez czyszczenie zębów brudną szczoteczką.

  Złośliwe bakterie mogą powodować szereg zagrożeń dla zdrowia zębów, w tym infekcje prowadzące do: zapalenia dziąseł, choroby przyzębia, drożdżycę lub uciążliwą opryszczkę jamy ustnej. Brudne włosie szczoteczki nie tylko nie usuwa ognisk bakteryjnych, ale także pomaga je roznosić w głąb jamy ustnej. To z kolei może zaowocować jeszcze poważniejszymi schorzeniami. Warto zatem zadbać o czystość urządzenia do higieny uzębienia. Tym bardziej, że doprawdy trudno w to uwierzyć, ale w naszych ustach zamieszkuje przeciętnie około 6 miliardów bakterii jednocześnie – zarówno dobrych, jak i tych złych.

  Czym jest sanitizer UV do szczoteczki?

  Najprościej ujmując, jest to urządzenie, które wymiernie zmniejsza ilość bakterii na szczoteczce do zębów za pomocą kontrolowanego promienia ultrafioletowego (UV).

  To niewielkie w zasadzie urządzenie traktuje więc odkażającą mocą światła UV nagromadzone na włosiu szczoteczki bakterie. Nie bez kozery od wielu już lat używa się lamp ultrafioletowych do dezynfekcji gabinetów lekarskich oraz sal szpitalnych. Należy dodać, że inwestycja w sanitizer UV to oszczędność pieniędzy oraz czasu. Nie trzeba wykładać z budżetu finansów na kolejne opakowania płynów dezynfekujących, wystarczy co jakiś czas włożyć do takiego urządzenia szczoteczkę do zębów, gdy nie jest używana. Sanitizer włącza się automatycznie, a po określonym czasie wyłącza się. Cały proces trwa zaledwie kilka minut.

  Podobnie jak w przypadku każdego urządzenia zasilanego promieniowaniem UV, eksperci i producenci odradzają wpatrywanie się w światło ultrafioletowe przez dłuższy czas, ponieważ może ono uszkodzić oczy. Poza tym sanitizer jest całkowicie bezpieczny w użytkowaniu. Za pomocą prostego wyszukiwania w sieci można znaleźć odmiany naścienne takiego urządzenia, wolnostojące lub przenośne. Niektóre przechowują i oczyszczają kilka szczoteczek do zębów, a inne tylko jedną na raz. Są w sprzedaży nawet modele, które mają dodatkowy uchwyt na tubkę pasty do zębów, a także kompletne zestawy zawierające pastę i szczoteczkę.

  Czy to naprawdę działa?

  Krótko mówiąc – działa, ale trzeba pamiętać że twórcy sanitizera nie są cudotwórcami, a samo urządzenie nie jest natury magicznej. Badania pokazują co prawda, że ultrafioletowe środki do dezynfekcji szczoteczek faktycznie działają w celu zmniejszenia liczby bakterii i organizmów na szczoteczce do zębów, ale nie ma oczywiście mowy o całkowitym wyeliminowaniu zanieczyszczeń na włosiu.

  Należy zatem pamiętać, że istnieje istotna różnica pomiędzy odkażaniem a sterylizacją. Kiedy dochodzi do procedury odkażania, zmniejszana jest ilość bakterii na danej powierzchni, nie dochodzi natomiast do całkowitej dezintegracji wszystkich szkodliwych pierwiastków – to zadanie sterylizacji! Ponieważ środek dezynfekujący w postaci sanitizera UV nie może całkowicie wysterylizować szczoteczki do zębów, nie pozostawi jej całkowicie wolnej od bakterii.

  Prawda jest jednak taka, że środek do dezynfekcji szczoteczek do zębów może doskonale zminimalizować ilość bakterii znajdujących się na szczoteczce, a przecież wszystko, co pomoże znacznie zmniejszyć obecność szkodliwych związków w jamie ustnej, jest warte użycia. Pamiętajmy jednak, że nadal powinniśmy wymieniać szczoteczkę do zębów mniej więcej co trzy miesiące. Oprócz gromadzenia się złośliwych bakterii, z czasem włosie szczoteczki do zębów może się po prostu zużywać, a czyszczenie takim sprzętem może prowadzić do przedwczesnej recesji dziąseł, a nawet ich zapalenia. Stąd już krok do poważniejszych kłopotów…

  Zachęcamy do zapoznania się z naszym produktem – Sanitizer UV dla każdej szczoteczki!

  5/5 - 1 ocen

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *