Przejdź do treści

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – czym się różnią i jaką wybrać?

    szczoteczka soniczna czy elektryczna

    Dbanie o higienę jamy ustnej jest ważną czynnością w życiu codziennym człowieka. Dlatego nie bez powodu coraz większą popularnością cieszą się szczoteczki soniczne i elektryczne, aniżeli manualne. Inwestycja w szczoteczkę to inwestycja we własne zdrowie, trwałość uzębienia i dziąseł, jak również całej jamy ustnej oraz części układu pokarmowego. Jednak w obliczu tak dużych możliwości pod względem wyboru urządzeń, ciężko podjąć decyzję jaką szczoteczkę wybrać. Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Podpowiadamy!

    Dlaczego szczotkowanie zębów jest tak istotne?

    Zanim przejdziemy do porównaniu szczoteczek między sobą, warto zastanowić się: Dlaczego szczotkowanie zębów jak tak ważne? Każdego dnia zęby człowieka mają kontakt z żywnością, są one niezbędne do rozdrabniania posiłków, jak również przyjmowaniu płynów. Przez to też wymagają oczyszczania minimum 2 razy dziennie, a najlepiej 30 minut po każdym posiłku. Dlaczego 30 minut? Ponieważ kwasy zawarte w piciu i jedzeniu naruszają szkliwo, robią je delikatniejsze i poprzez szczotkowanie można je dodatkowo uszkodzić. Natomiast jeśli zęby nie zostaną oczyszczone po posiłku, drobne resztki jedzenia, nawet takie niewyczuwalne językiem są idealnym źródłem pożywienia dla bakterii płytki nazębnej przez co mogą się rozwijać różnego rodzaju choroby w jamie ustnej.

    Szczoteczka soniczna czy elektryczna – różnice

    Każdy kto nosi się z zamiarem kupna szczoteczki, zaczyna się zastanawiać, która opcja będzie dla niego lepsza? Różnice między tymi dwoma szczoteczkami są głównie w zastosowanej technologii, kształcie końcówki i technice szczotkowania. Przyjrzymy się im bliżej w takim razie.

    Zastosowana technologia czyszczenia zębów

    W szczoteczce elektrycznej rotacyjnej oczyszczanie zębów działa na zasadzie mechanicznego ścierania powstałych przebarwień, osadów i płytki nazębnej. Jest ona wprawiana w tzw. ruch oscylacyjno-rotacyjny oraz ruch 3D (pulsacyjny). Gdzie wśród najbardziej popularnych szczoteczek elektrycznych rotacyjnych szczoteczki są w stanie osiągnąć do 8,800 ruchów rotacyjnych i do 40,000 ruchów pulsacyjnych. Wszystko to powoduje, że zęby są szybko i dokładnie oczyszczane, jednak ruchy te mogą powodować uszkodzenia dziąseł, dlatego niesamowicie ważna jest technika używana przy szczotkowaniu.

    Szczoteczka soniczna to również szczoteczka elektryczna, które czyści zęby z wykorzystaniem fal dźwiękowych, które powodują drgania włosia szczoteczek o wysokiej częstotliwości. Szczoteczka ta może osiągnąć do 96,000 drgań na minutę, dzięki temu świetnie sobie radzi z trudną do usunięcia przebarwieniami, płytką nazębną i powstałym osadami. Używając szczoteczki sonicznej w jamie ustnej powstaje zjawisko zbliżone do kawitacji, a mianowicie drgania połączone z śliną i pastą do zębów, powoduje powstanie chmury mikro bąbelków, które dodatkowo są w stanie oczyścić miejsca, gdzie włosie szczoteczki nie dosięga, przez co oczyszczanie jest znacznie dokładniejsze. Co więcej zastosowany ruch wymiatający szczoteczki jest bezpieczny dla dziąseł, przez co szczoteczki te są rekomendowane przez lekarzy dentystów. 

    Kształt główki czyszczącej

    Szczoteczka elektryczna rotacyjna posiada okrągłą główkę, która działa na zasadzie ruchów rotacyjnych. Dzięki małemu kształtowi jest w stanie dotrzeć do wszystkich partii łuków zębowych przez co ułatwia czyszczenie zębów trzonowych. Dodatkowo jej kształt zapewnia całkowite otoczenie zęba, więc powierzchnia szkliwa jest dokładnie czyszczona.

    Szczoteczka soniczna jej główka przypomina swoim kształtem główkę szczoteczki sonicznej. Jest podłużna, opływowa co sprzyja komforcie przy szczotkowaniu. Kształt główki szczoteczki jak również jej ruch wymiatający wpływa na efektywne oczyszczanie zębów, przestrzeni międzyzębowej i dodatkowo masuje dziąsła.

    Funkcje dodatkowe

    Zarówno szczoteczka elektryczna rotacyjna, jak również szczoteczka soniczna w zależności od zaawansowania danego modelu oferują różne tryby prace, które dostosowywują się do Twoich potrzeb. Te bardziej zaawansowane modele, są dodatkowo wyposażone w timer, który pilnuje czas szczotkowania i czujnik siły nacisku, który chroni Twoje zęby, jak również dziąsła przy czyszczeniu. Coraz częściej pojawia się również funkcja możliwości synchronizacji szczoteczki z aplikacją na smartfonie. Te wszystkie udogodnienia podnoszą skuteczność, jak sam komfort dbania o higienę jamy ustnej. 

    Jakie są korzyści używania szczoteczki sonicznej?

    Używanie szczoteczki elektrycznej, w tym szczoteczki sonicznej przynosi wiele korzyści w pielęgnacji jamy ustnej. Przede wszystkim:

    • pomaga w przywróceniu naturalnej bieli zębów, poprzez usuwanie przebarwień,
    • skutecznie usuwa płytkę nazębną,
    • dzięki regularnym myciu szczoteczką soniczną zęby stają się zdrowsze i czystsze,
    • dociera do przestrzeni międzyzębowych,
    • usuwa do 6 razy więcej płytki nazębnej, a niżeli szczoteczka manualna,
    • skutecznie usuwa osady,
    • ogranicza gromadzenie się kamienia nazębnego,
    • zapewnia uczucie świeżości na dłużej,
    • dużo lepiej radzi sobie z miejscami trudnymi do oczyszczenia, 
    • świetnie nadaje się do czyszczenia implantów, mostów i aparatów ortodontycznych,
    • łatwiej dociera do tylnych zębów, dzięki lekko wygiętej główce szczoteczki.

    Szczoteczka soniczna czy elektryczna – która lepsza?

    Patrząc na ilość korzyści wynikających ze stosowania szczoteczki sonicznej, można powiedzieć, że szczoteczka soniczna przewyższa szczoteczkę elektryczna rotacyjną. Jednak każda z tych szczoteczek stosuje zupełnie inną technologię, która dla jednego pacjenta może być znacznie bardziej przyjazna, aniżeli dla drugiego. Warto zaznajomić się ze specyfiką danej szczoteczki i na postawie tego podjąć decyzję o najskuteczniejszej metodzie dbania o higienę jamy ustnej. Nie mniej jednak, obydwie szczoteczki zdecydowanie przewyższają standardy ochrony przed próchnicą, aniżeli szczoteczki manualne.

    5/5 - 1 ocen

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *