Przyczyny zepsutych zębów u dzieci i jak im zapobiegać.
Zdrowe i piękne zęby stanowią dzisiaj jedną z najważniejszych wizytówek człowieka, a ich dobry stan przekłada się na znacznie większy komfort życia. Dlatego też o zęby należy dbać od wczesnego dzieciństwa i uczyć dzieci samodzielnej troski o higienę w tym zakresie. Zepsute zęby u dzieci to problem mogący mieć różne przyczyny. Które z nich są najczęstsze i jakie działania profilaktyczne warto brać pod uwagę? Poniżej znajdują się wskazówki dowodzące, że zepsute zęby u dzieci nie muszą być regułą.
Zepsute zęby u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?
Zepsute zęby u dzieci to w większości przypadków skutek choroby próchnicowej. Szacuje się, że zmagają się z nią wszyscy dorośli, ale często dotyka ona również dzieci. Choroba próchnicowa to bakteryjna choroba zakaźna, której skutkiem jest demineralizacja oraz rozpad tkanek twardych zęba. W rezultacie w zębach pojawiają się ubytki, a dziecko odczuwa ból. Zęby dzieci poniżej szóstego roku życia często mają bruzdy i są niewłaściwie ułożone w jamie ustnej, a to sprawia, że są o wiele bardziej podatne na rozwój próchnicy. Zepsute zęby u dzieci mogą mieć również inne przyczyny, spośród których warto wymienić na przykład jedzenie słodkich przekąsek więcej niż trzy razy dziennie, picie słodkich napojów, zasypianie z butelką zawierającą słodki napój czy fakt, że matka również boryka się z próchnicą. Nie bez znaczenia w tym wypadku jest również niski status społeczno-ekonomiczny, który sprawia, że w dziecko nie ma zapewnionej odpowiedniej opieki dentystycznej i nie odwiedza gabinetu dentystycznego odpowiednio często, aby zapobiegać większym problemom. Zepsute zęby u dzieci z biedniejszych rodzin to kwestia braku wiedzy na temat prawidłowej higieny czy też bagatelizowanie problemów przez rodziców.
Zestaw szczoteczka Soniczna dla dzieci Smiley Light Kids Różowa+ roczny zapas końcówek + Wyklejanka Edukacyjna + etui podróżne
Poprzednia najniższa cena: 199,99 zł.
Zepsute zęby u dzieci – jak uniknąć tego problemu?
Działania profilaktyczne w tym zakresie powinny być stosowane zaraz po pojawieniu się pierwszych zębów mlecznych, a wówczas rodzice powinni ograniczyć karmienie dziecka w nocy. Ponadto do szóstego miesiąca życia dziecko nie powinno pić żadnych słodkich napojów, a i na późniejszych etapach życia warto ograniczać je do minimum. Jeśli dziecko będzie przyzwyczajane do picia wody mineralnej, to istnieje wielka szansa na to, że w przyszłości nie będzie często sięgało po słodkie napoje. Warto również mieć na względzie to, że próchnica jest chorobą zakaźną, a w związku z tym nie powinno się wkładać do ust smoczków, sztućców czy innych przedmiotów, które będą po chwili używane przez dziecko. Z kolei już po pojawieniu się pierwszych mlecznych zębów bardzo ważne jest to, aby były one szczotkowane regularnie. Zęby powinny być myte co najmniej dwa razy dziennie i nigdy nie powinno się zapominać o dokładnym szczotkowaniu zębów przed snem, ponieważ w nocy ruchy języka są wolniejsze i zmienia się jakość śliny, a w rezultacie zęby są bardziej podatne na rozwój próchnicy. Zepsute zęby u dzieci to nie tylko problemem estetyczny, ale również medyczny. W wielu przypadkach zepsute zęby u dzieci prowadzą do poważnych problemów, które w przyszłości będą wymagały bolesnego i kosztownego leczenia. Warto więc wdrażać wszelkie środki zapobiegawcze, aby jak najszybciej leczyć zepsute zęby u dzieci, a przede wszystkim ograniczać ryzyko rozwoju próchnicy od najmłodszych lat.